Preparation for the 2017 Season

"Pre pre season conditioning" will begin in October.  The majority of workouts will be captain-led workouts.  The workouts will be created by Coach Elliott.  I will post specific dates and times here when we have them. 

Pre season conditioning will begin in November and will continue right up to the start of the official season.  These will be coach-led workouts, run through our local USATF club: Davis Community Track and Field Club.  Stay tuned for more information. 

2017 Captains: Hannah Hergessel, Bailey Mknelly, Mimi Miyamoto, Alyssa Lengtat, Sofia Castiglioni, Abbey Fisk, Emily Meyer, Tessa Malone, Abby Macintyre, Simon Ford, Nicholas Leacox, Ben Easton, Michael Vernau

Congratulations to our 2016 Award-Winners

Varsity boys Most Valuable: Mason Chupka

Varsity boys Most Valuable: Michael Vernau

Varsity girls Most Valuable: Fiona O’keeffe

Varsity girls Most Valuable: Tessa Malone

Frosh/Soph boys Most Valuable: Jupa Zarate-Sanchez

Frosh/Soph girls Most Valuable: Sophia Lodigiani

Varsity boys Most Inspirational: Willie Hall

Varsity boys Most Inspirational: Nick Borowsky

Varsity girls Most Inspirational: Emily Meyer

Varsity girls Most Inspirational: Alyssa Lengtat

Frosh/Soph boys Most Inspirational: Eric Chen

Frosh/Soph girls Most Inspirational: Annie Cui

Coaches Awards: Joseena John, Makenna Mugnani, Josh Ramos, Luis Zarate, Lyla Schoenig, Bobby Scott, JP Almanza-Soto, Joe Blakewell

End of the Season Banquet this Sunday

All Athletes and Parents are invited to attend the end-of-the-season celebratory banquet. 

When: Sunday, 6/5 at 5pm

Where: Holmes Jr. High MPR.

The pot-luck dinner begins at 5pm.  Click here for the signup genius

Masters Meet Results

Click here for live results!

Congratulations to our state meet qualfiers:

Joseena in the long jump, Alyssa and Tessa in the triple jump, Fiona and Sofia in the 3200, Olivia in the 1600, Michael in the 3200, Nick in the 1600, and Willie in the 800!


DHS Wins Two Blue Banners!

Congratulations, Blue Devils.  For the first time in our program's history, both the boys and girls finished as section champs!  What a proud day!

Click here for results

Friday's Finals:
Anthony DiCarlo: 6'0 in high jump, good enough for 5th.
Girls long jump:Joseena John, Alyssa Lengtat, and Odessa Seng all qualified for masters. Joseena and Alyssa finished 5th and 6th respectively. 
Emily Meyer was the winner in the girls pole vault, clearing 10'11".  Her teammate Isabella Chiaravalotti finished 3rd at 10'2". Kate Miller also qualified for masters, finishing 10th. 
The girls 4x1 - Joseena, Odessa, Abby, Alex, and Tessa - move on to masters.
The boys 1600m: The Blue Devils placed three in the top 8.  Michael Vernau ran a very impressive 4:13.67 to finish 2nd; Kellen Browning finished 4th in 4:18.03; Nick Borowsky finished 6th in 4:19.59.  Ben Roberts also qualified for masters, running 4:24.83. 
The girls 1600m: Fiona Okeeffe(4:46.82), Olivia Okeeffe(4:56.06), and Sofia Castiglioni(5:00.10) finished 1st through 3rd.  Abbey Fisk finished 7th in 5:06.67.
Mason Chupka finished 6th in the 110h, running 15.43.  Mason also went on to qualify for masters in the 300h, taking 3rd in the consolation final.
In the consolation final of the girls 100h, Mimi Miyamoto took 2nd with a 15.50.  She's moving on to masters.
The boys 800m: Willie Hall finished 2nd with a 1:54.12. 
The girls 800m: Olivia Okeefe finished 2nd in the girls 800, running 2:14.62. 
The boys 3200m: Michael Vernau (9:22.15) was the event winner; Nick Borowsky (9:28.75) finished 3rd.
The girls 3200m: Fiona Okeeffe won in 10:19.06;  Sofia Castiglioni finished 3rd in10:46.36; Abbey Fisk finished 7th in 11:11.24.
The boys 4x4 - Ethan Hessl, Jupa Zarate, Jeremy Falk, and Willie Hall - finished 6th in 3:24.73. 
The girls 4x4 - Odessa Seng, Alana Curtis, Tessa Malone, and Bailey Mknelly - finished 7th in 4:06.37.

Wednesday's field event finals
In the girls high jump, Bailey and Amelia both cleared 5'2", taking 4th and 5th respectively, scoring points and moving on to masters; Hannah Lybbert also qualified for masters, clearing 5'.  In the boys triple jump, Luis Zarate jumped 41'5", to finish 12 and qualify for masters.  In the boys pole vault, Ben Easton cleared 14'2" to finish 6th, scoring points and moving on; his teammate Josh Inouye finished 8th, also scoring and moving on.  For the second meet in a row, Alyssa Lengtat (38'.5") and Tessa Malone (37'11.5") went one, two in the girls triple jump, tallying 18 points.  In the boys discus, Tazio Rosenberg pr'd at 142' to finish in 8th, scoring a point and moving on to masters. In the running events, DHS qualified numerous athletes and relays into the finals - More than what the entry marks would have predicted.  Friday will be awesome!

Delta League Championships - Congrats to all!

Click here for full results

What a proud day for the Blue Devils - Varsity Boys and Girls finish as Delta League Champs!

We had so many pr's, amazing performances and SJS qualifiers.  Again, congrats to all!

Delta League Trials - Blue Devils score points and qualify!

Click Here for Results on Redcaptiming

f/s girls pole vault: Kyra and Lyla go one two!
f/s boys pole vault: Evan ties for first!
varsity girls pole vault: Davis takes 6 of the top 8, including a top 4 sweep by Emily, Kate, Tessa and Isabella!
varsity boys pole vault: Davis takes 4 of the top 8; Ben, Tanner, and Joe go one, two, three!
varsity boys long jump: Jack Hoal shocks the field with a 21'2.75" 2nd place jump out of flight one!
f/s boys long jump: Jupa takes 2nd!
varsity girls triple jump: Davis takes 4 of the top 8.  Tessa ties a school record with a 38'3"; her teammate Alyssa breaks it with a 38'7".  The girls go one two!  Awesome day!
f/s girls triple jump: Davis takes 4 of the top 8.  Adeline 2nd overall!
varsity boys discus: Tazio, 5th overall, pr's and hits an SJS at-large 138'!
f/s boys discus: Iason takes 7th
f/s girls discus: Isabella takes 4th 
f/s boys 3200: Sam, Kobe, Bryce, and James take 5th through 8th! 
f/s girls 3200: Sophia Logidiani, 11:29, wins the race; Lindsey Vernau, 6th; Leah Murray, 8th!

Additionally, numerous DHS athletes qualified for running event finals - Congrats to everyone!

Halden Invitational Meet Results

Thank you to the coaches and athletes who attended this year's meet!  We had a great time, and we hope you'll be back next year!

Click here for hytek meet results

Davis vs. Monterey Trail

Congratulations on a great Delta League meet.  

Davis High wins all four divisions!  Get ready for League Championships!

Click here for individual results

Nice job athletes of the meet: Josh Inouye, Mimi Miyamoto, and Odessa Seng

Volunteers Needed for the Halden Invitational

The Halden Invitational is on Saturday, 4/23.  

Athletes: Many of us will be competing; all of us will be volunteering in some capacity.  I will have an athlete volunteer signup at practice this week. 

Parents: We still need volunteers.  It is especially important to get our field events covered. 

Click here for the volunteer sign up genius

Click here for the pizza sponsorship sign up genius

Click here for the coach hosptitality donation sign up genius

Pasta Feed: This Friday, 4/22!  After practice (6:30ish)
Where: Alana Curtis' house: 27483 Mace Blvd (just south of El Macero Country Club)
What to Bring:
Seniors: drinks (please no soda)
Juniors: bread
Sophomores: Salads and sides
Freshmen: Desserts


Jesuit, St.Francis, Sheldon, and Davis

The varsity boys lost a close one to Jesuit, but we won the remaining divisions against Jesuit, SF, and Sheldon.  

We had some terrific marks.  Click here for results

Parent volunteers, thank you for your continued support!  Yesterday's meet went very smoothly.




Stanford Invitational

It was a great weekend for the Blue Devils at the Stanford Invitational!

The boys distance medley relay - Nick, Ethan, Willie, and Kellen - set a new school record: 10:14.32!

The girls distance medley relay - Sofia, Abbey, Olivia, and Fiona - set a new school record: 11:52.87!

Willie Hall sets a new DHS school record in the 800m: 1:51.76!

Michael Vernau sets a new DHS school record in the 3k: 8:23.25!

Click here for full individual results

Click here for the dyestatcal interview with the thoughtful, articulate young ladies on the DMR

Click here for the dyestatcal interview with the tired-yet-well-spoken Michael Vernau

Congrats to our athletes of the meet: Willie Hall, Nick Borowsky, and Bailey Mknellly. 

Davis, Pleasant Grove, and Grant

Congratulations, athletes and coaches, on a great Delta League meet. 

Against Grant, DHS won all four divisions; against Pleasant Grove, we lost the frosh/soph girls competition in a close one, but we won the other three.  Awesome team effort!

Click here for results - If you see any mistakes, please email me with the correction. 

Parents: Thank you for volunteering.  The meet went smoothly, and we couldn't have done it without your support!  

Congrats to athletes of the mee: Aidan Doms and Tessa Malone

Dublin Distance Fiesta!

Click here for links to the meet results and race videos

Michael Vernau runs 8:57.70 for 3200m,  #2 time in the country!

Boys DMR, Nick Borowsky, Kellen Browning, Willie Hall and Michael Vernau, #3 in the country!

Willie Hall wins the 800m, 1:56.88!

Abbey Fisk 5:10.71 in the 1600m!

Sofia Castiglioni in 10:53.13 in the 3200m!

Congratulations to Athlete of the Meet: Michael Vernau

Elk Grove and Franklin Results

DHS wins all four divisions against both Elk Grove and Franklin. 

Congratulations, athletes, on a great day!  We had some fantastic early-season marks. 

Click here for results on

Click here for results from redcap timing

Athletes of the Meet: Ben Easton, Elise Chu, Isabella Campos, and JUPA!

Sacramento State High School Track Classic

Congrats to those who braved the wind and rain at the Sac. St. Track Classic

Click here for results

Willie Hall wins the 800m in 2:00.82

Olivia O'Keeffe wins the 800m in 2:22.75

Michaal Vernau wins the 3200m in 9:11.36

Huge 110h pr for Mason Chupka, 15.82

Double PR for Tazio Rosenberg, 43'7.5 in the shot (12lb), 123'7 in the disc (incredible marks for a sophomore!)

Congratulations to our athletes of the meet: Abby McIntyre and Tazio Rosenberg!

The intrasquad meet is in the books!

Congratulations, athletes, on a great opening meet.  Loads of excellent opening marks, including a school record.  Emily Meyer pole vaulted 11'2" to move into first all time at DHS!

Thank you coaches and parent volunteers.  The meet ran smoothly!

Click here for results!

If you see any mistakes in the results, please email with the correction.  If you competed under an alias because you didn't have a tag, please email me with your full name as you'd like it in the results, the name you competed under, and the events you participated in.  

Congratulations to team champion Holmes Jr High!

Congrats to our first two athletes of the meet: Emily Meyer and Eric Lengtat.

Revised Schedule for 2016


The dates are the same, but many of the locations have changed.  

The Delta League made some changes that I was not aware of. 

This on-line store for uniform orders has closed

Please let Coach Elliott know if you needed to order a uniform but were not able to. 

It's not too late to join the team

DHS students: if you missed the informational meeting, make sure you attend the "make-up meeting" in Coach Elliott's classroom.  Next Wednesday, 1/20 at lunch.  

Non-DHS Students: If you missed the informational meeting, please review the informational meeting powerpoint.  Be sure the email or call with any questions. 

Coach Elliott