Caution!

Visiting this web site requires a newer version of Netscape Communicator.

Visit Microsoft's Web site to obtain the newest version of Internet Explorer, or visit Netscape's Web site to obtain the newest version of Netscape Communicator.

Visiting this web site without first upgrading your browser may result in unreliable behavior.













DHS Track and Field



DHS Track and Field 2014


DHS Track and Field 2013


DHS Track and Field 2012


DHS Track and Field 2011


DHS Track and Field 2010


DHS Track and Field 2009


DHS Track and Field 2008


DHS Track and Field 2007


Team Titles and State Meet Athletes


Order of Events


DHS Crosscountry


Join the Team


School Records


Drug and Alcohol Policy


Link to Dyestatcal


Essay: 4x400m relay


Uniform Care

Halden Invitational


2009 Results



2009 Awards


2009 Statistics

2008 Results



Awards


2008 Statistics

2007 Results



2007 Awards


2007 Statistics

2006 Results



2006 Award Winners


2006 Statistics


Bob King/Don Gilbert 3/11

2005 Results



2005 Award Winners


2005 Stats and Photo Package


2005 Stats: Men


2005 Stats: Women


MEL Varsity Championships


MEL JV Championships, 5/6


Chico Invitational 4-22-05


Woody Wilson, 4/15


Results Gilbert-King Invite 3-12-05


3/16 vs. Armijo


Sac-Joaqin Section Masters Meet 5-27-05

2004 Results



2004 Award Winners


2004 Stats: Men


2004 Stats: Women


SJS Section Trials and Finals


SJS Subsection Trials and Finals


MEL Varsity Finals


MEL Varsity Trials


MEL JV Championships


Sacramento Meet of Champions


Chico Invitational


Woody Wilson Sprints and Hurdles


Woody Wilson Distance


Don Gilbert/Bob King Invitational at Granite Bay 3-13-04




    Bob King/Don Gilbert 3/11





BOB KING/DON GILBERT INVITATIONAL AT GRANITE BAY HS
SATURDAY MARCH 11TH, 2006


The Davis High School track and field team traveled to Granite Bay High School on Saturday, March 11 for the Bob King Don Gilbert Invitational. Out of the eighteen schools represented, the JV boys finished 11th, the JV girls finished 5th, the varsity boys finished 6th, and the varsity girls emerged with a 2nd place overall finish. Junior thrower Lauren Guerrieri re-broke the school shot put record with a 35-01.50 toss. She also finished first in the discuss throw with an impressive 134-09. Sophomore Jonah Weeks placed first in the 3200m with an outstanding time of 11:44.45. Junior Chelsea Reilly finished second the 800m (2:24.33) and third in the 1600m (5:11.78) before anchoring the 4x400m relay team of Karen Ding, Ebony Smith, and Cheyenne Feliz to a second place effort. Freshman Melinda Zavala took second in the JV 400m with a time of 65.47. Lucy Pagel finished second in the 3200m and fourth in the 1600m. The boys also enjoyed a successful day. Junior Brendan Gregg raced to an exciting first place victory in the 3200m with a blazing 9:36.00, re-breaking his own meet record set last year. Senior hurdler Abas Jemal took first in the 110 hurdles with a time of 15.96. He then took second in the 300m hurdles with a time of 41.36. Come watch the Blue Devils take on Vacaville High School on Wednesday in their home opener. The meet begins at Davis High School at 3:30pm.


VARSITY GIRLS
Team Results: 1) Oak Ridge High School 120 2) Davis Senior High 85 3) Placer High 57 4) Granite Bay High School 49 5) Yuba City High School 48 6) Folsom High School 38 7) Del Oro High School 36 8) Lodi High School 35 9) Roseville 20 10) Nevada Union High School 8
Individual Results:
100m
1, Lambuth, Tawny, Placer High, 13.21; 11, Smith, Ebony, 14.01; 17, Chong, Caety, 14.66; 19, Chong, Tina, 14.70
200m
1, Lambuth, Tawny, Placer High, 27.49; 8, Smith, Ebony, 29.03; 19, De La Mora, Nicole, 31.16
400m
1, Clark, Caitlin, Granite Bay 61.04; 4, Ding, Karen, 65.39; 8, Feliz, Cheyenne, 66.30; Randall, Katey, 67.33
800m
1, Kosinski, Alex, Oak Ridge, 2:16.09; 2, Reilly, Chelsea, 2:24.33; 4, Hall, Maddie, 2:28.44
1600m
1, Kosinski, Alex, Oak Ridge, 4:48.37; 3, Reilly, Chelsea, 5:11.78; 6, Hall, Maddie, 5:26.14; 11, Fritz, Jenna, 5:34.12; 13, Weeks, Jonah, 5:34.28; 22, Woo, Rebecca, 5:50.86
3200m
1, Weeks, Jonah Davis 11:44.45; 3, Fritz, Jenna, 11:49.29
100m Hurdles
1, Castleman, Amanda Yuba City, 16.94; 8, Sheffrin, Kiran 19.19; 17, McCarthy, I'Talia 20.89; 20, McDonald, Shay 21.80
300m Hurdles
1, Fematt, Alexis Del Oro, 49.97; 14, Sheffrin, Kiran, 56.05; 16, McCarthy, I'Talia 57.43;
18, McDonald, Shay 62.78
4x100m Relay
1, Placer 51.60; 5, Davis (Mohtes-Chan, Randall, De La Mora, Smith) 54.95
4x400m Relay
1, Oak Ridge 4:17.80; 2, Davis (Ding, Smith, Feliz, Reilly) 4:20.34
High Jump
1, Hammer, Michelle, Oak Ridge 4-10.00; 3, Jelks, Anna 4-10.00
Long Jump
1, Nghiem, Linda, Oak Ridge, 14-10.50; 2, Elson, Amy 14-02.50; 10, Mohtes-Chan, Sarah 13-01.50;
13, Elson, Kim 12-05.25
Triple Jump
1, Nghiem, Linda, Oak Ridge 32-08.75; 4, Elson, Amy 30-09.50; 11, Elson, Kim 28-00.75; 14, Mohtes-Chan, Sarah 27-05.50
Shot Put
1, Lenahan, Colleen Oak Ridge 42-03.00; 2, Guerrieri, Lauren 35-01.50; 15, Hardesty, Claire 24-09.00
Discus
1, Guerrieri, Lauren, Davis 134-09; 10, Hardesty, Claire 82-06.50

JUNIOR VARSITY GIRLS
Team Results: 1) Oakmont High School 76.50 2) Folsom High School 74 3) Woodcreek High School 71 4) Lodi High School 50 5) Pleasant Grove High School 36 5) Davis Senior High 36 7) McNair High School 29 7) Roseville 29 9) Placer High 25.50 10) Granite Bay High School 25 11) Rio Linda High School 19 12) Oak Ridge High School 11 13) Highlands High School 10 14) Del Oro High School 4
Individual Results
100m
1, Henry, Latoya Woodcreek, 13.21; 26, Harvey, Connie 15.55
200m
1, Henry, Latoya, Woodcreek 27.32; 11, Bowlus, Ann Marie 30.57
400m
1, Blackwood, Amanda, Pleasant Grove 63.89; 2, Zavala, Melinda 65.47; 5, McPhee, Naomi 67.13;
8, Bowlus, Ann Marie 69.36;
800m
1, Joiner-LaPray, Ashley, Woodcreek, 2:33.81; 11, Meese, Halea 2:42.43
1600m
1, Crisp, Catherine, Roseville 5:43.20; 4, Pagel, Lucy 5:50.83; 5, Dimond, Emily 5:51.99; 7, Meese, Halea 6:02.17; 8, Chew, Christina 6:05.54
3200m
1 Crisp, Catherine, Roseville 12:29.13; 2, Pagel, Lucy 12:59.05; 3, Dimond, Emily 13:03.64; 10, Chew, Christina 13:55.90; 12, Gao, Shirley 14:03.73
100m Hurdles
1, Thibeaux, Clarissa, Woodcreek 18.19; 16, Shickle, Anna 21.24; 28, Pugh, Chelsea 22.22; 35, Chao, Rebecca 26.55
300m Hurdles
1, Orvick, Kelsey, Lodi 50.54; 14, Shickle, Anna 59.58; 18, Pugh, Chelsea 60.96; 22, Chao, Rebecca 62.22
4x100m Relay
1, Folsom 52.54; 12, Davis (Pugh, Bowlus, Harvey, Shickele) 60.75
4x400m Relay
1, Lodi 4:30.78; 3, Davis (McPhee, Bowlus, Meese, Zavala) 4:38.68
High Jump
1, Chambers, Alicia, Oakmont 4-10.00; 11, McPhee, Naomi 4-02.00; 15, Ding, Stephanie 4-00.00; 16, Ebrahimi, Ana 3-10.00
Long Jump
1,White, Alex, Folsom 15-08.25; 15, Ebrahimi, Ana 12-02.00
Triple Jump
1, Fontillas, Lani, Folsom 32-10.00; 8, McPhee, Naomi 27-07.25; 10, Ding, Stephanie 26-00.75

VARSITY BOYS
Team Results: 1) Jesuit High School 88 2) Oak Ridge High School 71 3) Lodi High School 64 4) Granite Bay High School 49 5) Placer High 45 6) Davis Senior High 37 7) Roseville 34 8) Oakmont High School 33 9) Yuba City High School 24 10) Woodcreek High School 19 11) Del Oro High School 12 12) Highlands High School 10 12) Folsom High School 10
Individual Results:
100m
1,Council, Matt, Lodi 11.36; 11, Seo, Dj 11.99; 23, Thompson, Matt 12.49; 33, Yu, Alex 13.13;
200m
1; Council, Matt, Lodi 22.58; 11, Tempest, Frank 24.26; 17, Thompson, Matt 25.23; 27, Seo, Dj 26.03
400m
1, Goldberg, Alex, Lodi 50.07; 7, Tempest, Frank 53.63; 15, Valiente, Tony 56.35;
800m
1, Crawford, Scott, Oak Ridge 1:57.17; 13, Danforth, Mitch 2:11.49; 23, Pagel, Tirey 2:21.85
1600m
1, Crawford, Scott, Oak Ridge, 4:22.34; 9, Gregg, Brendan 4:32.17; 15, Halliday, Scott 4:38.13; 16, Lynch, Patrick 4:41.15; 18, Danforth, Mitch 4:44.90; 19, Buchoff, Kyle 4:46.58; 20, Bonner, Zach 4:47.23
3200m
1 Gregg, Brendan, Davis 9:36.00; 5, Lynch, Patrick 9:50.06; 7, Halliday, Scott 9:56.56; 10, Bonner, Zach 10:05.77; 13, Buchoff, Kyle 10:07.63
110m Hurdles
1, Jemal, Abas, Davis 15.96; 5, Solomon, Matt 17.25; 14, Snodgrass, Connor 19.84
300m Hurdles
1, Newsome, Devin, Roseville 40.622, Jemal, Abas 41.36; 5, Solomon, Matt 43.81; 19, Hsu, Edward 51.35
4x100m Relay
1, Granite Bay 44.28; 8, Davis (Valiente, Solomon, Thompson, Tempest) 46.41
4x400m Relay
1, Lodi 3:24.33; 6, Davis (Solomon, Jemal, Seo, Tempest) 3:42.66
High Jump
1, Langehaug, Tad, Oakmont High 6-00.00; 8, Thompson, Matt 5-06.00; Hsu, Edward NH
Long Jump
1, Bajwa, Gurvinder, Yuba City 20-00.50; 22, Cain, Eric 16-01.50
Triple Jump
1, Shular, Connor, Highlands 42-01.00; 5, Aradhya, Sidd 38-06.00; 17, Cain, Eric 35-03.00; 20, Day, Gary 34-01.50
Shot Put
1, Karacozoff, Joel, Jesuit High 53-08.50; 24, Curri, Jake 35-09.00; 31, Kennedy, Andrew 32-07.00; 33, Rossetto, Gary 29-09.50
Discus
1, Karacozoff, Joel, Jesuit High 150-09; 25, Kennedy, Andrew 94-01; 29, Curri, Jake 87-06; 33, Abello, Carlow 68-02

JUNIOR VARSITY BOYS
Team Results: 1) Jesuit High School 92 2) Woodcreek High School 88 3) Granite Bay High School 70 4) Folsom High School 68 5) Roseville 34 6) Nevada Union High School 27 7) Oak Ridge High School 26 8) Del Oro High School 16 8) Lodi High School 16 10) Placer High 15 11) Davis Senior High 14 12) Rio Linda High School 10 13) Pleasant Grove High School 7 13) McNair High School 7 15) Yuba City High School 4 16) Oakmont High School 2
Individual Results:
100m
1, Brooks, Ronald, Woodcreek 11.55; 8, Tkach, Andrew 12.33
200m
1, Brooks, Ronald, Woodcreek 23.74; 7, Stenson, Eric 25.22
400m
1, Williams, Daniel, Folsom 52.97; 8, Tuttle, Cory 56.46; 22, Wiscombe, Braden 65.02
800m
1, Piccone, Gio, Jesuit 2:04.29; 31, Sullivan, Mike 2:33.53; 33, Wong, Nathan 2:38.36
1600m
1, Piccone, Gio, Jesuit 4:38.05; 7, Petersen, Matt 4:53.81; 9, Durell, Kenny 4:54.02; 20, Petersen, Drew 5:10.05; 37, Boone, Adam 5:22.24; 51, Wong, Nathan 5:57.80
3200m
1, Lackner, Kyle, Jesuit 10:18.36; 4, Petersen, Matt 10:39.28; 5, Durell, Kenny 10:40.38; 13, Petersen, Drew 11:12.40; 17, Boone, Adam 11:25.97
300m Hurdles
1 Dixon, Chase, Nevada Union 43.35; 10, Bell, Alex 47.43
4x400m Relay
1, Woodcreek 3:45.31; 3, Davis (Tkach, Bell, Durell, Tuttle) 3:50.51
High Jump
1, Stanford, Kemp Nevada Union 6-00.00; Rizvi, Ammar NH
Triple Jump
1, Vernon-Reynolds, Gianni, Folsom 41-03.50; 5, Bell, Alex 35-08.50
Shot Put
1, Donahue, Ian, Jesuit 47-02.00; 20, Tkach, Andrew 35-00.00
Discus
1, Donahue, Ian, Jesuit 118-02; 37, Tkach, Andrew 63-03.75; 41, Winbrock, Bren 39-06.50



















DHS Track and Field 2014  |  DHS Track and Field 2013  |  DHS Track and Field 2012  |  DHS Track and Field 2011  |  DHS Track and Field 2010  |  DHS Track and Field 2009  |  DHS Track and Field 2008  |  DHS Track and Field 2007  |  Team Titles and State Meet Athletes  |  Order of Events  |  DHS Crosscountry  |  Join the Team  |  School Records  |  Drug and Alcohol Policy  |  Link to Dyestatcal  |  Essay: 4x400m relay  |  Uniform Care  |  2009 Awards  |  2009 Statistics  |  Awards  |  2008 Statistics  |  2007 Awards  |  2007 Statistics  |  2006 Award Winners  |  2006 Statistics  |  Bob King/Don Gilbert 3/11  |  2005 Award Winners  |  2005 Stats and Photo Package  |  2005 Stats: Men  |  2005 Stats: Women  |  MEL Varsity Championships  |  MEL JV Championships, 5/6  |  Chico Invitational 4-22-05  |  Woody Wilson, 4/15  |  Results Gilbert-King Invite 3-12-05  |  3/16 vs. Armijo  |  Sac-Joaqin Section Masters Meet 5-27-05  |  2004 Award Winners  |  2004 Stats: Men  |  2004 Stats: Women  |  SJS Section Trials and Finals  |  SJS Subsection Trials and Finals  |  MEL Varsity Finals  |  MEL Varsity Trials  |  MEL JV Championships  |  Sacramento Meet of Champions  |  Chico Invitational  |  Woody Wilson Sprints and Hurdles  |  Woody Wilson Distance  |  Don Gilbert/Bob King Invitational at Granite Bay 3-13-04



Sign In